Uçar ve Aksak Aileleri Barış İçin Bir Araya Geldi

Uçar ve Aksak Aileleri Barış İçin Bir Araya Geldi
Ceylanpınar’da geçtiğimiz yıl Uçar ve Aksak aileleri arasında vuku bulan olay bugün yapılan barış yemeğiyle son buldu.
Geçtiğimiz yıl Ceylanpınar’da Uçar ve Aksak aileleri arasında meydana gelen ve bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan husumet yapılan barış yemeğinde son buldu. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri ve kanaat önderlerinin girişimleri sonucu Uçar ve Aksak aileleri düzenlenen barış yemeğinde bir araya geldiler.
Okunan Kur’an-ı Kerimin ardından Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan’ın yaptığı dua ile birlikte Uçar ve Aksak aileleri, Kur’an-ı Kerim’in altından geçerek barış yemini ettiler.
Aqua parkta düzenlenen barış programına Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu, Eski Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdurrezzak Aksak, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri M. Kasım Gülpınar, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilli Mehmet Ali Cevheri, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilli Halil Özşavlı, AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Ak Parti Şanlıurfa eski Milletvekili Mehmet Akyürek, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci, Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, Jandarma İl Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, ŞUTSO Başkanı Halil Peltek Ak Parti Teşkilat koordinatörü Abdülkadir Kirli, eski İl Genel meclisi Başkanı Mustafa Yavuz, Bozova Belediye Başkanı Suphi Aksoy, Uçar ve Aksak ailelerinin yanı sıra yaklaşık 10 bin vatandaş katıldı.
Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu, ‘’Her ne kadar barış yemeği ve barış için burada toplanıyor isek bile bölgemizi ve bizleri en iyi tanıyan sizlersiniz. Her iki ailenin asla bir başkasına yanlış yapacak, kötülük yapacak aileler değildir. Tuxubi ile Baggara aşireti yüzyıllardır iç içedir. Hiçbir zaman birbirine zarar verme düşüncesine asla gitmemiştir. Bir daha da böyle bir şeyin yaşanmamasının teminatı sizlersiniz inşallah. Bizler iç içeyiz ve en saygın iki aile hem Aksak hemde Uçar ailesinin Ceylanpınar’da yine bölgede tanınan aileler olması nedeniyle bu iki ailenin husumetli veya düşman olması asla mümkün değildir. Biz yüzyıllardır iç içe beraber yaşamış insanlarız. Bundan sonraki süreçte de yaşam hayatı boyunca da dostuz kardeşiz hep beraberiz kıblemiz bir dinimiz bir ilçemiz bir coğrafyamız bir bizim aldığımız nefesler birdir’’dedi.
Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, ‘’Cumhurbaşkanımız olayın ilk gününden beri olayın takipçisi, özellikle Aksak ve Uçar ailesiyle temasa geçi ve hep birlikte bizi değerli aksak kardeşlerle Abdullah beyle, kendisi de bu arada rahatsız olduğu için katılamadı. Abdurrezzak başkanımla beraber sayın Cumhurbaşkanımıza gittik ve 2 saate yakın sayın Cumhurbaşkanımıza sadece bu konuyu müzakere ettik ve kesin talimatı bu barışı bir an evvel yerine getirin dedi ve hep birlikte Allah nasip etti ve bugün bu barışı gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımıza da inşallah en yakın zamanda bu müjdeyi vereceğiz. Çünkü en başından beri olayın bizzat kendisi takipçisi ve böyle 1 olayın olmasından dolayı da çok ciddi üzüntü duyuyordu. Onun adına ben hepinize onun selamlarını iletiyorum ve bu barışı gerçekleştirdiğiniz için hepinizden Allah razı olsun diyorum. Temennim bir daha inşallah böyle olaylar memleketimize yaşanmasın ne Ceylanpınar’ımızda nede Urfa’mızda nede Mardin’de ne bölgemizde bu tip olaylar yaşanmasın geride kalanlara Allah sabır versin inşallah. ölenlere de Allah rahmet eylesin. Ölen bu tip olaylarda ölen herkese Allah rahmet eylesin diyorum. Allah hepsinin mekanını cennet eylesin. Sizlere de bu gösterdiğiniz sabırdan ve barışa koyduğunuz irade den dolayı Allah sizleri mükafatlandırsın inşallah’’ ifadelerinde bulundu.
Barış programında söz alan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri barışla ilgili kardeşlik ve birlik beraberlik mesajları verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir