TABİP ODASI’NDAN BASIN AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde Harran Üniversitesi Hastanesinde yaşadıkları bir olayı kamuoyuna anlatan Şanlıurfa Tabip Odası yeni bir basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasından “Sanki tüm bunlar yaşanmamış gibi bir algı yaratılmaya çalışılması ve odamız hakkında suç duyurusunda bulunulması üzerine bu konuda tekrar açıklama yapma gerekliliği doğmuştur.” diyerek şu açıklamada bulundu;

“Geçtiğimiz günlerde Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleşen aralarında iki hekim, hemşireler ve anestezi teknisyeni arkadaşlarımızın olduğu sağlık çalışanlarına karşı meydana gelen şiddet olayı ve olaya müdahalede yaşanan aksaklıklar ile ilgili yaptığımız açıklama sonrasında, sanki tüm bunlar yaşanmamış gibi bir algı yaratılmaya çalışılması ve odamız hakkında suç duyurusunda bulunulması üzerine bu konuda tekrar açıklama yapma gerekliliği doğmuştur.

Yaptığımız açıklamada da bahsettiğimiz gibi birçok hekim, hemşire, sağlık çalışanının bizzat tanık olduğu şiddet olayı yaşanmış ve maalesef bu şiddet meslektaşımız olan hastane başhekiminin kardeşi ve yakınları tarafından gerçekleşmiştir.

Bir gün öncesinde yine Pandemi polikliniğinde başhekimin yakını olduğunu söyleyen kişiler poliklinikte çalışanları “Hastaneyi başlarına yıkmakla” tehdit etmiş; olayın ertesi günü tehdide maruz kalan doktor tarafından durum bizzat başhekime iletilmiştir.

Yapılan açıklamanın hiçbir yerinde yakınları veya kardeşi dahi olsa suçun şahsiliği ilkesi gereğince başhekim şiddetten sorumlu tutulmamıştır. Hekimler ve Tabip Odası olarak eleştirdiğimiz nokta gerekli güvenliğin alınmaması, Covid pozitif olan bir hastanın bu kadar fazla yakınının Covid servisinde bulunması ve beyaz kodun gereğinin yapılmamasıdır.

Tabip Odası olarak yaptığımız açıklamada beyaz kodun hastane yönetimi tarafından engellendiği vurgulanmıştır. Beyaz kodun etkisiz kılındığı; beyaz kod verilmesine rağmen emniyet güçlerinin kendiliğinden değil avukatımızın kendi araması sonrası gelmelerinden anlaşılmıştır. Burada başhekimin yapması gereken şey, olay ile ilgili soruşturma açıp beyaz kodun işlememesinin nedenlerini ortaya çıkarmak ve kamuoyuyla paylaşmaktır. Başhekim olaya neden olanların akrabası olması nedeniyle değil, kendisi orda olmasa dahi beyaz kodla ilgili yaşanan sorundan yönetimin başında olan bir idareci olduğu için sorumlu tutulmuştur. Yaşanan olay böylesi zor bir dönemde, zor şartlarda görev yapan asistan hekimlerde büyük bir kırgınlığa ve öfkeye yol açmış; gün boyu çok sayıda hekim arkadaşımız Tabip Odasına ulaşarak konuya duyarlılık göstermesini talep etmiştir.

Her insanın çok net bir şekilde karşı çıktığı hekime ve kadına şiddet olayının, art niyetli ve gündemi saptırmak amaçlı ideolojik zemine kaydırılma çabası başta şiddete uğrayan hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızı üzmüştür. İlkelerimiz ve ideolojimiz hekim haklarını savunma, sağlık çalışanlarını yalnız bırakmama, sağlıkta şiddete karşı olma ve toplum sağlığını korumadır.

Üst üste iki gün başhekimlik konumu başhekimin yakınları tarafından kötüye kullanılarak hekimler ve sağlık çalışanları sözel ve fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Başhekimlik makamının birilerince ayrıcalık, baskı aracı olarak kullanılmasına zemin sağlamak kamusal eşitlik ilkesine aykırıdır. Yaşananlar yargıya intikal ettiğinden süreç içerisinde gerçeklerin ortaya çıkması adına davanın takipçisi olacağız. Şiddetin ve haksızlığın kim tarafından ve neden yapıldığına bakmaksızın Şanlıurfa Tabip Odası olarak sağlık çalışanlarının yanında olduğumuzu bir kez daha altını çizerek belirtmek isteriz. Ayrıca başhekim Dr. Ahmet Güzelçiçek’in babasına ve Covid nedeniyle tedavi gören tüm vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir